Tomel japonský/viržinský - "Kaki"
(Diospyros kaki/virginiana)

Popis:

Tomel (též známý jako "churma" či "persimmon"), patří do čeledi ebenovitých. Opadavý keř nebo strom, dorůstající více než 6 metrů, v našich podmínkách méně. Má lesklé, tmavozelené listy. Květy jsou nenápadné, plody se podobají rajčatům, konzumují se v plné zralosti, kdy jsou šťavnaté a sladké (v nezralém stavu jsou trpké, některé druhy se zbaví trpkosti až po přejítí mrazem). V současné době jsou dostupné desítky odrůd kaki, z nihž mnohé jsou hybridy druhé a třetí generace. Některé jsou u nás již vyzkoušené, ale většina jich stále čeká na prověření - jakákoli doporučení prodejců je tedy třeba brát trochu s rezervou (zvláště u tomelu japonského a jeho hybridů).
Důležité druhy rodu Diospyros:
Diospyros kaki (Tomel japonský) – původem z Číny, plody obvykle velké (120 - 400g), prvotřídní kvality a chuti, u nás pěstovatelný jen v nejteplejších lokalitách nebo v kontejnerech.
Diospyros virginiana (Tomel viržinský) – domovina na východě USA, velmi odolný (snáší mráz kolem -25°C), s menšími plody (cca 5cm v průměru). V podmínkách ČR lze pěstovat ve volné půdě.
Diospyros lotus (Tomel obecný) – využíván především pro podnože tomelu japonského
Diospyros digyna ("Black sapote") – známý též jako "čokoládové ovoce" nesnese teploty pod bodem mrazu, dužina ve zralosti téměř černá s chutí čokolády


Pěstování:

Tomel viržinský lze pěstovat na slunném místě v běžné půdě s pH kolem 6 - 6,5 (vzdušná zemina s dostatkem živin a vláhy je samozřejmě nejvhodnější). Doporučuje se vysazovat rostliny do volné půdy až v okamžiku, kdy mají vytvořen dostatečně kvalitní kořenový systém. Některé odrůdy jsou samosprašné - tzn. na jedné rostlině se vytváří jak samičí tak samčí květy, často jsou však na stromě pouze samčí nebo pouze samičí a je potřeba rostliny vhodně zkombinovat.
Tomely u nás netrpí žádnými chorobami a škůdci, takže po prvních několika letech pomalejšího růstu a zakořeňování by měly hezky prosperovat. Plody jsou před dozráním trpké, je vhodné je ponechat na stromě i po opadu listů a nechat je přejít mrazem s možností sklizně až do Vánoc bez ovlivnění kvality plodů. U jednotlivých odrůd se samozřejmě doba zrání liší, ty nejranější mohou začít zrát již v září.


Další poznámky:

  • Tomely jsou v našich končinách o něco více rozšířeny než asiminy, takže jsou s nimi poněkud větší zkušenosti. Zejména na Slovensku je mnoho již velkých plodících stromů. I přesto jde stále o velmi exotický ovocný druh, který se hlavně díky vysoké pořizovací ceně roubovaných rostlin rozšiřuje poměrně pomalu.
  • Chuť lze přirovnat ke šťavnaté broskvi či meruňce s dobře rozpoznatelnou stopou dýně nebo mrkve. S nadsázkou lze říci, že kdo si tuto chuť jednou oblíbí, ten je na konzumaci kaki od té doby závislý a utratí ročně hrozné peníze za nákup plodů v marketech (vím o čem mluvím). I proto je vhodné si pořídit rostliny vlastní a celkově tím ve výsledku ušetřit.
  • Plody je vhodné nechat před konzumací zcela změknout (při rozkrojení by měly téměř téci), při pokojové teplotě to může trvat několik dní, ale vyplatí se to - na nedozrálém kaki si prostě člověk tak nepochutná. Trpkost lze odstranit zmražením (buď doma v mražáku nebo nechat prostě plody na stromě co nejdéle).
  • Jednotlivé odrůdy se výrazně liší velikostí a tvarem plodů - virginiana má plody mnohem menší (kolem 5cm), ušlechtilé odrůdy kaki mohou mít průměr i kolem 15cm, hybridy se pohybují někde mezi.
  • Roubuje se před začátkem rašení (březen/duben) většinou na podnože ze semenáčů virginiany