Muďoul trojlaločný - "Pawpaw"
|
Popis:
Menší strom vysoký kolem 6m s kmenem o průměru 20-30 cm. Hnědé ve stáří šednoucí výhony s opakvejčitými listy 10-25 cm (15-30 cm) dlouhé velkými s výrazným žilkováním. Listy jsou opadavé, šroubovitě uspořádané. Květy mají 2-5 cm v průměru, jsou červenofialové barvy, vyrůstají v předjaří ve stejnou dobu, nebo těsně před rašením listů. Květy tvoří tři až šest okvětních plátků, celý květ má smrdutý zápach. Plodem jsou velké žlutozelené bobule 5-15 cm dlouhé, obsahující několik hnědých semen 15-25 mm velkých uložených v měkké dužnině. Plody jsou protáhlého tvaru. Krémová dužina má specifickou chuť připomínající ovoce jako jsou ananas, mango či banán.Pěstování:
Muďoul má domovinu ve vlhkých mírných pásmech severovýchodní Ameriky. Snáží mráz do -28°C a potřebuje minimálně 400 hodin zimního "odpočinku", může být proto pěstován v USDA zónách 5-8. Jde o rostlinu poměrně náročnou na srážky, jako minimum se uvádí 75cm za rok, z čehož většina by měla spadnout na jaře a v létě. Proto bude u nás vyžadovat v sušších lokalitách či obdobích zálivku. Aby plody dozrály, potřebuje alespoň 150 dnů bez mrazu.Na půdu není příliš náročný, vyhovuje mu hlubší, lehce kyselá až neutrální zemina (pH 5,5 až 7), bohatá na živiny s dostatkem organického materiálu. Vítané je zamulčování, které se v podobě spadaných tlejících listů vyskytuje v jeho přirozeném prostředí.
Při výsadbě se doporučuje rozestup mezi kmeny alespoň 3m, ale ne více jak 10m kvůli opylení. Stanoviště by mělo být slunečné - ikdyž asimina snese zastínění, není to pro maximální plodnost vhodné. Jelikož má velké listy, je třeba se vyhnout příliš větrným stanovištím. První rok po výsadbě je důležitá zvýšená zálivka, ale pozor na přemokření. V okruhu cca 60cm kolem rostliny je nutno udržovat bezplevelnou zónu.
V našich krajích zatím nedochází k výraznějšímu napadání škůdci, snad jen u mladých rostlin může být problém se slimáky.
Většina asimin není samosprašných a ačkoli existuje pár výjímek, tak je k opylení potřeba dvou rozdílných odrůd. Květy jsou svojí barvou a tvarem uspůsobeny k lákání různých druhů brouků a much. Včely tyto květy téměř nenavštěvují. Pokud je přirozené opylení málo účinné, je možné ke kvetoucím stromům přilákat mouchy nebo zkusit ruční opylení.
Další poznámky:
- s asiminou mám zatím jen malé zkušenosti, proto informace čerpám převážně z jiných materiálů, ale mělo by jít o velmi důvěryhodné zdroje (šlechtitelé v USA)
- plně dozrálé plody vydrží při pokojové teplotě jen asi 2-3 dny, V lednici je lze skladovat zhruba týden. Pokud se sklidí před konzumní zralostí, prodlouží se doba uchování téměř na 3 týdny.
- jednotlivé odrůdy se liší velikostí plodů, chutí a dobou zrání. Pro chladnější a okrajové oblasti je potřeba vybírat ty nejranější.
- asiminy se množí roubováním, pokusy se zakořeňováním řízků nebyly úspěšné. Jako podnož se používají 2-3leté semenáče.
- řez v podstatě není potřeba
- některé prameny uvádějí jako způsob přilákání opylovačů rozvěšení mršin na stromy nebo rozházení hnoje - jsem si skoro jist, že tohle na svojí zahradě zkoušet nebudu :-)
Seznam asimin v mojí sbírce lze najít zde
Zajímavé odkazy:
- Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Muďoul_trojlaločný
- Diskuzní fórum: http://www.kiwiforum.cz/forum/viewforum.php?f=22
- Peterson Pawpaws: http://www.petersonpawpaws.com/
- Kentucky state university: http://www.pawpaw.kysu.edu/