Dřín obecný
(Cornus mas)

Popis:

Rod dřín (Cornus) je v našich končinách běžně zastoupen - zahrnuje rozsáhlou skupinu listnatých dřevin jako svídy, dřínovce a mnoho dalších, z nihž v České republice lze jako původní druhy najít dřín obecný (Cornus mas) a svídu krvavou (Cornus sanguinea). Nás zajímá především dřín obecný (v angličtině známý jako "Cornelian cherry"), jehož plodem jsou jedlé kulovité nebo protáhlé peckovice různých barev (dřínky).

Dřín obecný je pomalu rostoucí dlouhověký rozložitý keř nebo strom s velmi tvrdým dřevem dorůstající výšky 2-5m. Kvete brzy na jaře - v březnu (někdy i koncem února) a působí svou jasně žlutou barvou velmi dekorativně. Dřínky sebrané z divoce rostoucích keřů mohou mít lehce natrpklou sladkokyselou chuť, díky usilovnému šlechtění se ale zejména v poslední době objevuje množství velkoplodých (5-8g) a chutných odrůd. Dozrávají koncem srpna až koncem září v závislosti na lokalitě. Počet dní od konce kvetení do začátku zrání se pohybuje mezi 110-120. Výnosy z rostlin starých 5-10 let mohou dosáhnout 8-25kg, ve stáří 15-20 let již 40-60kg a u starších než 25 let to může být i 80 a více kg.

Zveřejněné fotografie pochází z různých zdrojů, za jejich poskytnutí děkuji Kohantovi, Palovi, ruskému webu "nash-sadok" a dalším - zobrazené snímky konkrétních odrůd beru jako bezplatnou propagaci s čímž předpokládám autoři fotek nemají zásadní problém.


Dřín obecný - žlutě kvetoucí keř
Žlutě kvetoucí keř dřínu obecného působí velmi dekorativně


Pěstování

Jde o teplomilnou a suchovzdornou ovocnou dřevinu, která nemá žádné zvláštní nároky na pěstování. Ideální jsou nezamokřená (raději vysušená než podmáčená) slunná stanoviště s neutrální až lehce zásaditou hlinito písčitou či hlinitou půdou, snese ovšem i půdu kamenitou a méně výživnou. Dřín je odolný vůči mrazu (některé zdroje uvádí -25°C, jiné až -35°C), na příhodném místě jej lze u nás úspěšně pěstovat až do nadmořské výšky 600-700m. Květy dřínu jsou zpravidla cizosprašné, ale podle všeho se mohou objevit exempláře, které jsou částečně samosprašné. Každopádně se doporučuje pořídit nejméně dvě nepříbuzné rostliny - pokud není dostatek místa na další výsadbu je možné druhou odrůdu přiroubovat do koruny. Nebyla zaznamenána nějaká vzájemná nekompatibilita mezi jednotlivými odrůdami, pro kvalitní vzájemné opylení lze tedy zvolit jakoukoli kombinaci (tím spíše, že všechny dříny začínají kvést zhruba ve stejnou dobu v rozmezí max 2-3 dnů).

Plody lze jíst v čerstvém stavu (nejmodernější šlechtěné odrůdy obsahují 14-16% cukru) nebo zpracovat v podobě šťáv, kompotů, džemu apod. Sbírat se musí jen dobře vyzrálé plody, u většiny odrůd se to pozná podle toho, že dřínky začnou opadávat (lze je setřásat např. jako švestky), jsou ale i takové jež po uzrání zůstávají na větvích. Doba zrání se u jednotlivých rostlin pohybuje mezi 3 až 4 týdny, na jednom keři lze sklízet plody po dobu 25-40 dní. Skladovatelnost nepoškozených plodů je údajně velmi dobrá, v chladnu je lze udržet asi 3-4 týdny.

Dřín v našich krajích prakticky netrpí žádnými významnými chorobami nebo škůdci, proto jej lze bez potíží pěstovat i v přísných "eko" podmínkách.


Detail květu dřínu obecného
Dozrávající dřínky odrůdy Kazanlak
Detail květu dřínu obecného Dozrávající dřínky odrůdy Kazanlak


Výběr zajímavých odrůd:

Šlechtění dřínu obecného je populární zejména na Ukrajině, kde je tato ovocná dřevina využívána již mnoho staletí. Nyní se v širším měřítku na veřejnost dostávají výsledky práce dalších šlechtitelů z Polska, Bulharska i Slovenska a vše nasvědčuje tomu, že se blíží vhodný okamžik pro masovější (a možná i komeční) výsadbu - k dispozici je dostatek úrodných kultivarů se slibnými parametry (velikost plodů, chuť, apod.). Vzhledem k opravdu velkému množství starších i novějších odrůd vyberu jen několik z nich pro ilustraci. Budu se muset spolehnout na popisy od autorů, svou sbírku dřínů teprve začínám budovat a stejně není reálné otestovat tolik různých sort.

  • Vydubeckij (Выдубецкий) - tmavočervené plody s hmotností 4-6g, délkou cca 3cm, oválno hruškovitého tvaru. Obsah cukru 5,6 - 7,2%, kyselin 1,5 - 1,7%, pektinu 1,0 - 1,2%, vitaminu C 93,8 - 100,7mg/100g, antokyany 100,1 mg%. Slupka tenká, dužnina tmavočervená, sladkokyselá se specifickým dřínovým aroma. Odrůda rané doby zrání (od 5. srpna do 10. září), velmi úrodná (50 - 60kg z 20let starého keře).

    Dřín obecný - detail plodu odrůdy Vydubeckij Dřín obecný - větvička s plody, odrůda Vydubeckij
  • Něžnyj (Нежный) - žlutoplodá odrůda s originálními plody lahvovitého tvaru o hmotnosti 4-5g a délce 32-35mm. Středně raná odrůda, dřínky po dozrání zprůsvitní a opadávají.

    Dřín obecný - detail plodu odrůdy Něžnyj Dřín obecný - větvička s plody, odrůda Něžnyj
  • Shafer (Szafer) - moderní polská odrůda vyšlechtěná v Arboretu Bolestraszyce. Hlavní předností je výtečná chuť - má obsah cukru až 16%, což je jedna z nejvyšších hodnot zaznamenaných u tohoto druhu. Středně rostoucí keř s typickou široce kónickou korunou.

    Dřín obecný - velmi sladká odrůda Shafer
  • Kazanlak - velkoplodá bulharská odrůda, ke které zatím nemáme detailnější imnformace, ale první plody již minulý rok na Slovensku dozrály, tak se těšíme na další podrobnosti.

    Dřín obecný - plody odrůdy Kazanlak Dřín obecný - velikost plodů odrůdy Kazanlak


Zajímavé odkazy:



Obrázky:


Jak se mohou lišit plody jednotlivých odrůd dřínu:


Historická katalogová ilustrace druhu Cornus mas: