Rakytník řešetlákový
|
Popis:
Dvoudomý opadavý trnitý keř nebo polostrom, 0,5-6 m vysoký. Letorosty trnité (šlechtěné odrůdy zpravidla téměř beztrnné), hustě kryté stříbřitými šupinovitými a hvězdovitými trichomy, starší větve již rezavě hnědé. Pupeny střídavé, malé, 2-3 mm dlouhé, kulaté až vejčité, s bronzově hnědými 2-3 šupinami. Listy s kratičkým řapíkem, čárkovité až čárkovitě kopinaté, celokrajné. Čepel 2-8 cm dlouhá, 0,2-0,8 mm široká, svrchu hnědozelená, na rubu hnědavě až žlutostříbřitě plstnatá, s hvězdovitě šupinovitými chlupy, na okraji podvinutá. Květy 4četné, hnědavě zelené, samčí v kláscích na bázi letorostů 3-4 mm dlouhé, s češulí kratší než kališní cípy, samičí ve svazečcích s češulí delší než kališní cípy, 2,5-4 mm dlouhé, po 2-5 v paždí letorostů. Plodem je oranžová až načervenalá nepravá peckovice elipsoidní až kulovitá, 0,6-1 cm dlouhá, 0,3-0,6 cm široká. Pecka tmavohnědá až černá s podélnou rýhou. Kvete v březnu až dubnu. Plody dozrávají koncem srpna až začátkem října, vydrží na větvích dlouho do zimy.V plodech je velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, zejména pak vitamin C v množství mnohem vyšším než běžné druhy ovoce jako citrusy, dále pak karotenoidy (vitaminy skupiny A rozpustné v tucích), tokoferol (vitamin E - obsahem tohoto vitaminu zaujímá rakytník první místo mezi všemi plodovými rostlinami) a další. Zvláštní význam má rakytníkový olej - tmavě oranžová tekutina s charakteristickou chutí i vůní. Jde v podstatě o přírodní koncentrát vitaminů F, E, P, K, A atd.
Pěstování:
Naprosto nenáročný na půdu a stanoviště - díky tomu se v některých oblastech používá k rekultivaci krajiny (např. lokality narušené těžbou, protierozní zábrany, zúrodňování polopouští apod.). Starší rostliny díky hlubokým a rozvětveným kořenům snesou poměrně velké sucho, časté je vyhánění kořenových odnoží, čímž se rostlina rozšiřuje po okolí a vytváří souvislejší porost. Snese velké mrazy až k -50°C, proto je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný. Jelikož jde o dvoudomou rostlinu, je třeba pořídit také samčí rostlinu (opylovač) - obvykle stačí zasadit jedna samčí na 10 samičích, ideálně po větru (pyl je přenášen větrem). Spon výsadby se doporučuje přibližně 2 x 3m. Rakytník je poměrně nenáročný na živiny, takže hnojení téměř není nutné, navíc starší rostliny tvoří na kořenech bakteriální hlízky umožňující přijímat vzdušný dusík.Další poznámky:
- chuť plodů je díky vysokému podílu kyselin výrazně kyselá, ale existují moderní odrůdy (převážně ruské), které mají poměr kyselin a cukrů vhodně vyvážený - ty jsou pak příjemně sladko-kyselé
- plody se buď konzumují syrové nebo se zpracovávají na sirupy, džemy, lisuje se z nich velmi ceněný olej. Lze je velmi dobře zamrazit, čímž si uchovávají většinu prospěšných látek
- rakytník se množí pomocí řízkováním nebo též kořenovými odkopky
- je to rostlina velmi dlouhověká, vrchol plodnosti je někde mezi 10-15ti lety, některé odrůdy ale velmi dobře snášejí zmlazovací řez (především německé)
- rakytník sice snese poměrně velké sucho, ale mladé rostliny (např. v květináči ve fóliáku) pijou jak duha a je potřeba vydatné zálivky
- šlechtěné odrůdy neobsahují tolik vitamínu C jako se obvykle uvádí v obecných popisech rakytníku - mají totiž cíleně snižován podíl kyselin na úkor cukernatosti, ale i tak je množství vitamínu C hodně vysoké (kolem 100 - 150mg/100g)
- rakytník ve volné přírodě může být za určitých okolností poněkud invazivní, ale pro pěstitele to nepředstavuje žádné nebezpečí. Moderní odrůdy tolik neodnožují a případné odnože lze jednoduše ustřihnout. Ptal jsem se na to přímo u ruských šlechtitelů a ti mi opotvrdili, že s tím opravdu není žádný problém a nehrozí, že by se rakytník nekontrolovatelně rozšiřoval po pozemku.
Seznam rakytníků v mojí sbírce lze najít zde
Popis vybraných odrůd:
- Altayskaya - keř středního vzrůstu, kompaktní, bez trnů. Plody oválné, jasně oranžové, průměrná hmotnost 0,7 - 0,9g. Obsah cukru do 9,71%, kyselin do 1,14%, vitamín C do 84mg/100g, olej do 5,2%. Vhodná pro přímý konzum - výborný poměr cukru a kyselin z ní činí jednu z nejsladších odrůd rakytníku. Průměrná úrodnost uváděná autory: 7,5kg na keř.
- Elizaveta - středně rostoucí keř s oválnou korunou průměrné hustoty. Trnitost velmi slabá. Váha plodů 0,8 - 1,1g, tvar válcovitý, barva oranžová. Stopky dlouhé (5 - 6mm), charakter odtržení polosuchý, síla střední. Obsah cukrů 5,9 - 8,9%, kyselin 1,1 - 1,6%, vitamínu C 71 - 100mg/100g, oleje 4,4 - 5,1%. Odrůda pro univerzální použití, díky příjemné chuti vhodná i pro přímý konzum. Průměrná úrodnost uváděná autory: 14kg na keř.
- Rosinka - stromovitý růst, koruna oválná, řídká. Větve bez trnů. Plody do hmotnosti 0,8g, široce oválné, oranžové s hustou dužninou. Délka stopky 4 - 6mm. Charakter odtržení suchý. Obsah cukrů 5,6 - 8,0%, kyselin 1,3 - 2,0%, vitamínu C 40 - 92mg/100g, oleje 4,1 - 7,0%. Pro univerzální použití. Průměrná úrodnost uváděná autory: 10kg na keř.
- Inja - stromovitý, středně bujný růst, malé množství trnů. Plody s hmotností 0,7 - 0,9g široce oválné, červené se světlými skvrnkami poblíž stopky. Dužnina hustá, stopka o délce 3 - 5mm. Obsah cukrů 4,4 - 6,7%, kyselin 1,6 - 2,9%, vitamínu C 60 - 126mg/100g, podíl karotenoidů 12 - 30mg/100g, obsah oleje 3,6 - 4,9%. Začíná plodit již druhým rokem od výsadby. Určena především pro zpracování. Průměrná úrodnost uváděná autory: 9,5kg na keř. Raná odrůda.
- Zemchuznitsa - keř mírnějšího vzrůstu, kompaktní s oválnou korunou. Plody s průměrnou hmotností 0,8g, světle oranžové, široce oválné, délka stopky 5 - 6mm. Obsah cukru 7,5%, kyselin 1,2%, vitamin C 100mg/100g, olej 7,2%. Univerzální využití. Průměrná úrodnost uváděná autory: 12,5kg na keř. Raná odrůda.
- Sudarushka - středně rostoucí keř s malým množstvím trnů. Plody hmotnosti 0,8 - 0,9g oranžové barvy. Univerzální použití. Úrodnost uváděná autory: 12,5kg na keř.
- Klavdia - středně rostoucí keř s malým množstvím trnů. Plody hmotnosti 0,7 - 0,89g oranžové barvy, oválný tvar. Univerzální použití. Úrodnost uváděná autory: 9,5kg na keř.
- Gnom - samčí rostlina (opylovač). Keř středně rostoucí kompaktní beztrnný. Svou dobou kvetení je ideální pro opylování většiny odrůd z produkce Lisavenkova institutu.
Další články a dokumenty ke stažení:
- Přehledný seznam ruských odrůd rakytníku (v ruštině): Ruské odrůdy rakytníku
- Proč je rakytník schopen vegetovat i ve velmi chudých půdách: Symbióza rakytníku a bakterie Frankia
- Na co všechno se hodí listy rakytníku: Využití listů rakytníku
- Detailnější pohled na vitamíny a zdraví prospěšné látky nejen v rakytníku: Nejzdravější druhy ovoce
- Zápisky z cesty do sibiřského Barnaulu za účelem návštěvy Lisavenkova institutu: ExpediceBarnaul2011.doc
- Zubarev prezentace na ISA konference 2010 (přeloženo do češtiny): ZubarevRakytnikISAPrezentace2010.doc
- Změny v biochemickém složení plodů rakytníku během zrání: Změny v biochemickém složení
Zajímavé odkazy:
- Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rakytník_řešetlákový
- Diskuzní fórum: http://www.kiwiforum.cz/forum/viewforum.php?f=46
Obrázky:
Samčí květní pupeny plné pylu:
Samčí listové pupeny:
Samičí květní pupeny:
Samičí listové pupeny:
Detail plodícího keře a velikosti plodu odrůdy Altayskaya:
Detail plodícího keře a velikosti plodu odrůdy Avgustina:
Detail plodícího keře a velikosti plodu odrůdy Elizaveta:
Detail plodícího keře a velikosti plodu odrůdy Inja:
Detail plodícího keře a velikosti plodu odrůdy Klavdia: